Історія фігур Жовківського замку. Продовження

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

Довгий час фігурки Жовківського замку, попри зміну власників, залишались на його території. У 1806 році по смерті власника замку Адама Юзефовича, замок переходить у спадок до його дітей. Треба зазначити, що Юзефовичі були кредиторами Радзивілів і деякий час управителями маєтків.

У серпні 1809 році у подвір’ї замку та палацовому корпусі відбулось останнє пишне гуляння, присвячене дню народження Наполеона. Опісля повернення Галичини до складу Австрії, Юзефовичі переобладнують три корпуси замку в оренду під житло, а самі проживають у палацовому корпусі.

У 1820 році Жовкву відвідував польський письменник Юліан Урсин Німцевич. У своїх замітках він згадує, що фігурки знаходяться на місцях і перебувають і поганому стані. Цього року Юзефовичі продали окружній владі циркулу фронтальний корпус під адміністрацію.

Однак Юзефовичі обтяженні утриманням маєтків зазнавали фінансових збитків. За їхнього управління розпочався розпродаж майна замку. Ймовірно для цього був укладений інвентарний опис замку 1840 року. Зрештою Юзефовичі укладають новий інвентарний опис 1846 року, з метою продажі маєтків і самого замку. В описі зазначається, що фігурки ще на місці, але в занедбаному стані.

Новий власник замку Артур Глоговський починає повільно розпродувати майно. Було розібрано частково аркадну галерею, яка була у аварійному стані, вхідний портик ще залишався, але з нього знято усю оздобу і декор. На будівельний матеріал розбирають вже навпів зруйновану південну вежу. Кам’яні фігури було знято і складено під стіною, де вони тривалий час лежали приростаючи травою.

У 1858 році фігурки викупив граф Олександр Стадницький. Відреставровані фігурки були встановлені у літньому саду замку Руди Магерівської, що належав Стадницькому. Погруддя Катерини Собеської було подаровано у Красічинський замок, де його слід загубився під час ІІ світової війни.

Фотограф Едвард Тшемецький у 1895 році відвідав замок у Руді Магерівській та зробив фото фігур у літньому саду. Фотографії були опубліковані у серії семи поштівок “Львів і криниця”. Це єдині відомі фото фігурок. Фігурки простояли у замку Руди Магерівської до І світової війни. У наслідок військових дій вони були пошкоджені, їх побили.

По війні розпочалась реставрація Жовківського замку. Воєводський консерватор вимагав по закінченні реставрації повернути фігурки до Жовківського замку. Граф Вільгем Семінський замовив реставрацію фігурок у професора Адольфа Шишко-Богуша. Їх було відновлено швидше всього у реставраційних майстернях Краківської академії мистецтв, де він працював на посаді ректора. Після реставрації фігурки були повернуті до літнього саду у замок Руди Магерівської.

По другій світовій війні замок був зруйнований за ініціативою радянської влади, а фігурки швидше за все розбили.

Руслан Звір, науковий співробітник ДІАЗ у м. Жовкві

Джерела:

1.Zeszyty Naukowe Towarzystwa Doktorantow UJ Nauki Społecyne, Numer 14 (3/2016)// Jarosław Pietryak. Dziedzic królewskiej purpury.

2.Przyjaciel Ludu. 20 listopada 1847 

3.Barącz S. Pamiątki miasta Żółkwi. — Lwów, 1852.

На фото: фігурки у літньому саду замку Руди Магерівської

Search